Меню

Поради психолога

Блог психологічної служби гімназії  http://gymnasiumcosial.blogspot.com/

Поради психолога

Більшість батьків замислюється, чи правильно вони виховують дитину. Звичайно, немає ідеальних батьків. Що потрібно зробити, щоб діти поводилися добре?

Діти вчаться, наслідуючи поведінку дорослих. Ваша поведінка - приклад для наслідування. Постарайтеся змінити ситуацію, а не дитини. Висловлюйте свої бажання позитивно. Скажіть дітям, чого ви від них очікуєте. А якщо ви чогось категорично не хочете, чітко поясніть чому.

Висувайте реальні вимоги. Запитуйте себе, чи відповідають вони віку дитини, ситуації, в якій він опинився. Поясніть причину свого рішення. Прагніть до компромісу у спілкуванні зі старшими дітьми, а з молодшими - використовуйте тактику переключення уваги.

 Вибирайте виховання без побиття та крику. Покарання не допоможуть дитині виробити навички самоконтролю і поваги до інших. Крик або постійні докори шкідливі і можуть призвести до психологічних проблем. Пам'ятайте: дитина може чогось навчитися, тільки коли спокійний, задоволений або в хорошому настрої. Допомагайте дітям вести себе краще, даючи їм вибір. Нехай вони самі вирішують, у що одягатися чи що є. Прислухайтеся до того, що говорить ваша дитина. Цікавтеся тим, що він робить, що відчуває. І головне - не забувайте, що любов, повагу і розуміння є найважливішими потребами всіх: і дітей, і дорослих.


10 правил, які вам допоможуть у вихованні дитини:

    1. Починайте «забувати» про те, що ваша дитина маленький. Давайте йому посильну роботу по дому, визначте коло його обов'язків. Зробіть це м'яко: "який ти в нас уже великий, ми навіть можемо довірити тобі помити посуд».
    2. Визначте спільні інтереси. Це можуть бути як пізнавальні інтереси (улюблені мультфільми, казки, ігри), так і життєві (обговорення сімейних проблем).
    3. Залучайте дитину до економічних проблем родини. Поступово привчайте порівнювати ціни, орієнтуватися в сімейному бюджеті (наприклад, дайте гроші на хліб і на морозиво, коментуючи суму на той і на інший продукт).
    4. Не лайте, а тим більше - не ображайте дитини в присутності сторонніх. Поважайте почуття й думки дитини. На скарги з боку навколишніх, навіть учителя або вихователя, відповідайте: «Спасибі, ми обов'язково поговоримо на цю тему».
    5. Навчіть дитину ділитися своїми проблемами. Обговорюйте з нею конфліктні ситуації, що виникли з однолітками і дорослими. Щиро цікавтеся його думкою, тільки так ви зможете сформувати у нього правильну життєву позицію.
    6. Постійно говоріть з дитиною. Розвиток мовлення - запорука гарного навчання. Були в театрі (цирку, кіно) - нехай розповість, що більше всього сподобалося. Слухайте уважно, ставте запитання, щоб дитина відчувала, що це вам цікаво.
    7. Відповідайте на кожне питання дитини. Тільки в цьому випадку його пізнавальний інтерес ніколи не згасне.
    8. Постарайтеся хоч іноді дивитися на світ очима вашої дитини. Бачити світ очима іншого - основа для взаєморозуміння.
    9. Частіше хваліть вашу дитину. На скарги про те, що щось не виходить, відповідайте: «Вийде обов'язково, тільки потрібно ще раз спробувати». Формуйте високий рівень домагань. І самі вірте, що ваша дитина може все, потрібно тільки допомогти. Хваліть словом, посмішкою, ласкою і ніжністю.
   10. Не будуйте ваші взаємини з дитиною на заборонах. Завжди пояснюйте причини ваших вимог, якщо можливо, запропонуйте альтернативу. Повага до дитини зараз - фундамент шанобливого ставлення до вас тепер і в майбутньому.